Zayıflama Hapları İşe Yarıyor mu?

Bu yazı 20 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Zayıflama hapları, zayıflamak için son yıllarda sıkça tercih edilen kilo verme yöntemlerinden biridir. Kimyasal ve bitkisel olmak üzere ikiye ayrılan zayıflama hapları, aslında her iki türde de kimyasal etkilere sahiptir diyebiliriz çünkü bitkisel zayıflama hapları dahi kimyasal yöntemlerle üretilmektedir.

Lida, formula 7, acai berry, acı cehre, biber hapı, meksika biberi gibi çeşitli adlar altında piyasaya sürülen zayıflama haplarının hem olumlu hem de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Biz sizlere, zayıflama hapları kullanıp kullanmamanız gerektiğini olmasa da bu hapların iyi ve kötü yanlarını yazacağız.

Zayıflama Hapları Zararlı Mı?

Zayıflama haplarının bir kısmı zayıflama üzerinde herhangi bir etki içermese de kimi ilaçlar ciddi anlamda kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Bitkisel çözüm önerisi olarak piyasaya sürülen zayıflama ilaçları da insanlar tarafından daha masum göründüğünden ötürü, kimyasal olanlara oranla daha fazla tercih edilmektedir. Bu demek değildir ki bitkisel zayıflama ürünleri sağlığa zararlı değildir. Fakat kimyasal katkı maddeleri içerdiği bilinmediğinden ötürü genellikle sağlığa zararlı olmadıkları kanısı oluşmuştur.

Nasıl Zayıflatıyorlar?

Özellikle bitkisel zayıflama ilaçları metabolizma hızını artırıcı etkiye sahiptirler. Son yıllarda bitkisel çözüm önerisi olarak, meyve özlü pek çok zayıflama hapı üretildi. Kimi kullanıcılar, bu hapların etkisinin olmadığını, kimileri de aşırı miktarda kilo vermeye neden olduklarını belirtiyor. Kimileri de verilen kiloların, bu ilaçları kullanmayı bıraktıklarında tekrar alındığını belirtiyor.

Zayıflama ilaçları satın almayı düşünüyorsanız, etken madde araştırması yapmanızda yarar var. Çünkü ‘bitkisel’ adı altında piyasaya sürülen ilaçlarda kimyasal madde kullanılmamalıdır. Eğer bu tarz maddeler varsa zaten doktor reçetesi olmaksızın satın alınamazlar. Bitkisel oldukları iddia edilen ilaçlarda da Sağlık Bakanlığı onayı aramanızda yarar var.

“Her ne kadar bu ürünlerle kilo veren kişi sayısı çok olsa da, doğal yollardan zayıflamak daha doğru olacaktır” diyerek yazımızı bitirelim…