Zayıflama ile İlgili Yanlış ve Doğrular

Bu yazı 03 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kilo vermek için uğraşan insanlar, birçok etkinlikte bulunuyor ve bu etkinlikler aracılığı ile farkında olmadan sağlıklarını olumsuz şekilde etkileyecek çeşitli aktiviteler gerçekleştiriyorlar. Kilo verme ile ilgili bilinen birçok yanlışı düzeltme amacı ile yazdığımız bu yazıda amacımız, insanları kilo verme ile ilgili doğru ve yanlışlar konusunda bilinçlendirmek.

Kilolardan Kalıcı Kurtulmak

Çoğu insan fazla kilolardan kalıcı olarak kurtulmanın imkansız olduğuna inanır. Tabii ki yıllar boyunca alınan fazla kilolar kısa süre içerisinde verilmez, verilen kiloların kalıcı olması da pek kolay olmaz. Fakat kilo vermenin zor olması, imkansız olduğu anlamına gelmez. Gerektiği şekilde doğru bir beslenme programı ve düzenli egzersizler uygulandığı takdirde kilo vermek problem olmayacaktır.

Şişmanlık, kozmetik bir hastalık değildir. Kimileri fazla kiloları estetik problem olarak görebilir fakat işin aslı; şişmanlık, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Kilo Almanın Nedenleri

Fazla kiloların sebebi çok fazla besin tüketmektir diye düşünenlerin sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur. Fakat işin aslı, kilo almanın birçok nedeni vardır. Tabii ki fazla yemek bunlardan biridir ama tek neden değildir. Kilo alma sebepleri, kalıtımsal olabileceği gibi psikolojik nedenler de olabilir.

Kısa sürede çok miktarda kilo vermek mümkündür. Bu bilgi doğru olsa da, herkes bu yöntemin sağlıklı olduğunu düşünür fakat işin aslı kısa sürede verilen fazla kilolar genellikle şok diyetler sayesinde mümkündür. Ki bu diyetler de yağ yakımı sonucu kilo kaybettirmez. Açlık diyetleri olarak da adlandırılan şok diyetler, kas kaybına neden olur ve kaybolan kaslar da ağırlık azalmasına sebep olur. Beselenme düzeni düzeldiğinde, kas kazanımı başlar ve onca açlık sonrası kaybedilen kilolar birden geri gelir. O kadar zaman aç kalmanız da yanınıza kar kalır.

Kilo vermek için ilk başvurulması gereken kişi bir diyetisyen olarak düşünülse de ilk merci her zaman için doktorlardır. Diyetisyenler, doktorların yönlendirmesi sonucu başvurulacak kişilerdir.