7 Adımda Daha Güzel Bir Gülücük

Bu yazı 26 Şubat 2011 tarihinde Serşah Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Parlak ve beyaz bir gülümsemenin sizi daha genç ve çekici gözterdiği tartışılamaz bir gerçektir. Ama ağız da vücudun bir nevi kapısı sayılır yani dişlerinizin ve dişetlerinizin durumu sağlığınızı etkiler. Sağlıklı bir vücut ve güzel dişler için bu 7 adımı uygulayın.

1. Dişlerinizi Düzenli Aralıklarda Fırçalayın

Diş fırçalamak ağız sağlığının köşetaşıdır. Bakterilerin beslendiği yemek partiküllerini temizler ve temiz bir nefes kokusu verir.  Hawthorne, New Jersey’den Dr.Jonathan Abenaim’in düşüncelerine göre;  “Fluorid içeren bir diş macunu dişlerinizi ve dişetlerinizi güçlendirir. Ama işe yaraması için en az iki dakika boyunca fırçalamanız gerekir.”. Yani güzel dişler için fırçalama sürenizin en az iki dakika olması gerekir.

2. Diş ipi Kullanın

Dişipi kullanmak dişleriniz arasındaki yani diş fırçanızın ulaşamadığı bakterileri temizler. Aynı zamanda dişeti hastalıklarının önlenmesinde büyük rol oynar. Dr.Abenaim günde iki defa dişipi kullanmayı öneriyor. Ama bir kere yapmakta ısrar ediyorsanız bunuda yatmadan önce yapılması gerektiğini vurguluyor. Bunun nedeni insanların uyurken tükürük bezlerinin daha az çalışması. Ya da bir başka deyişle; dişeti ve dişlerin bakterilerden korunmaması.

3. Dişçinizi Ziyaret Edin

Unutmayın dişçilerinde kalbi vardır. Tabiki bir başka ziyaret nedeni de diş sağlığınızı korumaktır. Dişçinizi yılda en az 2 kere ziyaret ederek dişlerinizi temizletmek diş sağlınını korumada büyük bir rol oynar. Bunun yanında dişçiniz herhangi bir dişeti hastalığına erken teşhis koyarak sizi sonradan uğraşacağınız büyük dertlerden kurtarabilir. Eğer herhangi bir ağız sağlığı sorununuz olursa dişçinize mutlaka söyleyin. Ağızınızdaki kapanmayan bir yara ya da dişetlerinizin küçülmesi gibi sorunları dişçiniz mutlaka daha değişik yorumlayarak diş ve ağız sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır.

4. Sağlıklı Şeyler Yiyin

Tamam, sevgilizden ayrılmak yada önümüzdeki hafta yapacağınız sunum sizi strese sokmuş olabilir ama yinede fazla aburcuburun sağlığınıza zararlı olduğunu unutmayın. Şekerli ürünleri çok yemek  sadece dişlerinizdeki bakterileri çoğaltmakla kalmaz aynı zamandada şeker hastalığı ve obezite gibi hastalıklara neden olur. Günlük öğünlerinize bolca süt ürünleri ve diğer yüksek kalsiyum değeri olan besinleri katın. Kalsiyum size güçlü dişler verirken, c-vitamini içeren besinler (meyve,sebze) dişetleriniz güçlendirecektir. Dr.Herman Waldman şekerli ürünler yedikten hemen sonra mümkünse dişlerinizi fırçalamayı, mümkün değil ise en azından ağzınızı su ile çalkalamanızı öneriyor.

5. Sigara İçmeyin

Evet sigaranın vücuttaki herşeye olduğu gibi ağız ve diş sağlığınızada zararı var. Journal of Periodontology’nin yaptığı araştırmalara göre sigara içenlerin, içmeyenlere göre herhangi bir dişeti hastalığını yakalanma riski 4 kat daha fazlaymış. Ayrıca sigara içenlerin nefesinin kötü koktuğunu söylemeye bile gerek yok. Tek artı yanı sigara içmenin dişleri sapsarı yapması ve altın dişlere para vermeye gerek duymamanızdır.

6. Dişlerinizi Beyazlatın

Dişlerinizi ve gülümsemenizi güzelleştirmek haricinde ağız ve diş sağlığına herhangi bi katkıda bulunmasada günümüzün teknolojisi ve olanaklarıyla diş beyazlatmak çok güvenli bir prosedürdür. Yine de kesinlikle dişçinize danışmadan yapılmaması gerekir.

7. Estetik Prosüdürleri Gözden Geçirin

Yeni bir insanlar tanışınca ilk gördüğünüz şey kişinin gülümsemesidir. Ve kırık, lekeli, yada yamuk dişler kişinin özgüvenini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle dişlerinizin nasıl göründüğü önemlidir. Günümüzde estetik dişçilik çok kolay olduğu gibi aynı zamanda makul fiyatlardadır. Eğer dişiniz kırıksa kompozit dolgu veya kaplama gibi seçeneklere başvurabilirsiniz. Dişlerinizle ilgili beğenmediğiniz bir şeyi dişçinize sorup değiştirebilirsiniz.