Bazı Bitki Çayları ve Yararları

Bu yazı 04 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Özellikle kış aylarını yaşadığımız şu günlerde gecelerin soğukluğundan etkilenmemek için son derece ideal bir tercih olacaktır bitki çayları… Zaten birçok faydası bulunan bitki çayları, bir de verdiği sıcaklık hissi düşünüldüğünde ne denli sağlıklı içecekler olduklarını anlamak daha da kolay olacaktır. Başta zayıflamak olmak üzere birçok amaçla kullanılabilecek olan bitki çayları ve bu bitki çaylarının yararları aşağıdaki şekilde özetlenebilir :

  • Yeşil Çay : Bu bitkisel çay, özellikle son 5-10 yıldır inanılmaz bir biçimde tüketilmekte. Son yıllarda birçok faydası bulunan yeşil çay, yıllardır kilo vermek isteyenlerin en vazgeçilmez yardımcısı haline geldi. Kilo vermeye yardımcı olmasının temel nedeni, sindirimi kolaylaştırması… Aynı zamanda son derece kuvvetli bir antioksidan olan yeşil çay, kalp hastalıkları ve kanserin yanı sıra yaşlanma ile ilgili hususlarda da oldukça etkili bir bitki.
  • Ekineza Çayı : Ekineze çayının bağışıklık sistemine etkisi tartışılmaz… Bağışıklık sistemi üzerinde son derece etkin bir role sahip olan ekinza kökleri, virüs ve bakterilere karşı da oldukça etkili. Akvuyar sayısını artırarak hücrelerin dayanıklılığını artıran ekineza çayının yararları bunlarla da sınırlı değil… Aynı zamanda hafif ve orta şiddetli soğuk algınlıklarının tedavisinde de kullanılabilir.
  • Kuşburnu Çayı : P, K, B1 ve B2 vitaminleri bakımından son derece zengin bir bitkisel kaynak olan kuşburnu çayı aynı zamanda protein, mineral, potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, fosfor ve meyve asitleri bakımından da gayet zengin bir bitki. İçeriğindeki yüksek orandaki vitamin çeşitliliği sayesinde göz dostu bir bitki olan kuşburnunun yararları bu kadar değil… Vücuda verdiği dinginlik hissinin yanı sıra, sindirim sitemi zorluklarına ve mide kramplarına karşı da oldukça etkili. Aynı zamanda enfeksiyonlara, nezle ve gribe karşı da kalkan görevi üstlenen bir bitkidir.