Biber Hapı ile Zayıflamak Sağlıklı mı?

Bu yazı 11 Haziran 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Biber hapının son zamanlarda bir hayli popüler olması, biber hapı ile zayıflamak isteyenlerin de ilgisini celb etmeyi başarmıştır. Fakat genelde insanların tüm zayıflama ürünlerine olduğu gibi, biber hapına karşı da bir çekingenliği vardır. Bunu aşmanın en önemli yolu biber hapı kullananların yorumlarını okuyabilmektir. Eğer biber hapı kullanıyorsanız ya da kullandıysanız, zayıflama sürecinize yaptığı etkiyi, olumlu veya olumsuz, yazarsanız; herkesi bilinçlendirmiş olursunuz. Eğer zayıflamaya katkı sağlıyor ve zararı da yoksa, herkesin kullanması için teşvik etmiş, zararı varsa ve zayıflama sürecinde herhangi bir yarar sağlamıyorsa da kullanmamasını sağlamış olursunuz.

Gelelim biber hapına… Etken madde olarak termojenik yağ yakıcı maddeler içerdiği bilinen biber hapı, zayıflama üzerinde teorik olarak etkilidir. Fakat ne kadar zayıflattığı ya da zayıflama sonucu herhangi bir yan etki ya da sağlık sorunu oluşturup oluşturmadığının analizini teorik olarak yapmamız mümkün değil. Bunu anlamak için kullanan kişilerin fikirlerine ihtiyacımız var.

Son yıllarda zayıflama ürünlerinin satışının artması, bu pazarda kaçak ürün satılmasına ve Çin malı OEM ürünlerin piyasaya sürülmesine neden oldu. Öyle ki bu ürünlerle zayıflamak isteyenler ciddi sağlık problemleri yaşamalarının yanı sıra ölüme varan vak’alarla karşılaştılar.

Basının da ilgisini çekmeyi başaran zayıflama hapları, hangi ad altında satılıyor olursa olsun önemli olan Sağlık Bakanlığı onayına sahip olup olmamasıdır. Kimi ürünler kaçak yollarla üretilip sahte onayla satılmaktadır. Bu ürünlere karşı da dikkatli olunmalıdır. Bu tarz kaçak ya da sahte ürünlerin kullanılması, zayıflama sürecini baltalamasının yanı sıra sağlığa da zarar vereceğinden ötürü, bu husus üzerinde hassasiyetle durulması gerekmektedir.