Dereotunun Yararları Nelerdir?

Bu yazı 26 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Sağlıklı beslenmek, aslında hiç zor değil… Özellikle doğadaki bitkiler söz konusu olduğunda, kişi istedikten sonra çok sağlıklı bir beslenme gerçekleştirebilir. Yani hazır gıdalara muhtaç olmadan doğal besinler tüketildiği taktirde, günlük kalori miktarı da gözetildiğinde, sağlıklı beslenme zaten kendiliğinden gerçekleşmiş olacaktır.

İşte dereotu da bu sağlıklı beslenme teriminin temel yapıtaşlarından biridir. Çok eski zamanlardan beri bozulmaya karşı koruyucu etkiye sahip olduğu bilinerek kullanılan dereotu, turşu, pasta, ekmek ve çorba gibi besinlerin yapımında kullanılmaktadır.

Dereotunun Faydaları

Onlarca yıldır sindirim sistemi hastalıkları için doğal ilaçlarda kullanılan dereotunun tohumu, kusma, hıçkırık ve karın şişliği gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğunda, akla ilk gelmesi gereken bitkidir.

Roma ırkında ise sindirimi kolaylaştığı için sürekli olarak çiğnenerek tüketilmekteydi dereotu… Anason da sindirimi kolaylaştırır fakat çocuklar için ağır gelebilir. Bu yüzden dereotu, sindirimi kolaylaştırıcı etkisinin yanı sıra hafif olması ile de bir adım öne çıkmayı başarıyor.

Aynı zamanda yatıştırıcı, gaz sökücü ve hazmı kolaylaştırıcı etkilere de sahip olmasından dolayı alternatif tıp dalında da sık sık kullanılan bir bitki olan dereotu, bal ile karıştırılan tohumunun tüketilmesi sonucu kusmayı kolaylaştırıcı bir etki verir.

Aynı zamanda nefes açıcı ve ağız kokusunu giderici olarak da tüketilen dereotu ağızda çiğnendiği taktirde bu etkiyi sağlayacaktır. İştah açıcı etkisi de doğrulanan dereotu, özellikle nane ile birlikte kullanıldığında, bu etkisi daha net görülmektedir.

Antioksidan özelliğe sahip dereotu, temel yağ asitleri bakımından da oldukça zengin bir bitkidir. Boşaltım sistemi enfeksiyonlarını da engelleyici özelliği bulunan dereotu, ishale neden olan çok sayıdaki bakteri ile savaşır.

Kısacası sağlıklı beslenme için dereotu tüketimine önem vermek, birçok hastalığı ve rahatsızlığı yavaşlatıcı veya engelleyici etkiye sahiptir.