Diş Sağlığı ve Bakım Yapılmadığında Karşılaşılan Zorluklar

Bu yazı 05 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Diş sağlığı her insanın önemle üzerinde durması gereken konulardan birisidir. Ülkemizden her üç insandan birisinin diş sağlığı ile ilgili problemlerinin olması, Türk halkı olarak bu konuda ciddi bir eğitim eksiğimizin olduğunu ortaya koymaktadır. Avrupa ülkelerinde diş hastalıklarına yakalanma oranının çok daha düşük olması ise içinde bulunduğumuz durumun Avrupa ölçütlerine göre çok vahim olduğunu göstermektedir.

Ağız ve diş sağlığı vücudumuz için son derece önemlidir. Ağız yoluyla bulaşan hastalıkların insan vücudu üzerinde her bölgede kalıtsal hasarlar meydana getirebileceği tıp tarafından kanıtlanmış bir gerçektir. Ağız yolu ile soluduğumuz hava içinde yer alan mikroorganizmaların sayısı milyonlar ile ölçülmektedir. Ağız ve diş sağlığına önem göstermeyen hastalarda ise özellikle diş ve diş etlerine yapışan bu zararlı mikroplar kısa sürede üreyerek vücudumuzun çeşitli bölgelerine yayılmaktadır.

“Diş sağlığına dikkat etmemenin bedeli çok ama çok ağırdır.”

Diş sağlığına dikkat etmeyen insanların yaşadığı problemler hiç de hafife alınabilir niteliklerde değillerdir. Bu durumu tedavi öncesi ve tedavi sırasında olarak iki ayrı şekilde inceleyebilmekteyiz.

Tedavi öncesi yaşanan diş problemleri

Tedavi öncesi dönemde yaşanmakta olan diş problemlerinin en başında bilindiği üzere şiddetli ağrılar yer almaktadır. Diş dokusuna zarar veren mikroplar dişin özünü ve yapısını bozdukları için ağzımıza aldığımız gıdaların oralarda birikmesine neden olmakta ve bu hastalığın ilerlemesini daha da tetiklemektedir. Kimi zaman ise mikropların yarattığı çürüme sonrası sıcak ve soğuk içeceklerin sinirlere teması ile şiddetli diş ağrılarının yaşanması söz konusu olmaktadır.

Tedavi sırasında yaşanan problemler

Diş tedavileri her ne kadar olumlu bir çalışma olsa da kaybedilen sağlığın geri kazanılması için ödemene paranın yeterli olmadığı durumu ortaya çıkıyor, bunun yanı sıra tedavi sırasında hekim’in rahat çalışabilmesi için ve tedavinin sürecinin iyi olması için yapılan uygulamalar insanın canını yakabilmektedir.

Benzer yazı bulunmamaktadır.