Diyet ve Göz Hastalıkları Arasındaki Bağlantı

Bu yazı 22 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Kırmızı tarafından yazılmıştır.

Hangi besinler göz hastalığına neden olur? Hangi yiyecekler dejenerasyon ve katarakt önlemeye yardımcı olur? sorularını bu konuda cevaplayacağız.

Göz hastalığı Amerika ve diğer ülkelerde karşılaşılan hastalıklardan birisidir. 40 yaş üzerinde bulunan 20 milyondan daha fazla kişi ve 60 yaş üzerinde bulunan 10 milyon Amerikalı göz hastalıkları yaşamaktadır. Yaşımızın artması ile veya aldığımız besinler ile göz hastalığı oluşabilir. Lens proteinleri göz merceğini geliştirir. Bu proteinleri aldığınız zaman göz sağlığınız daha yerinde olacaktır. Lens proteinlerini almadığınız taktirde gözünüzde; bulutlu, puslu bir görüntü oluşacaktır. Bunun yanında gece körlüğü, katarakt oluşumu veya çift görme hastalıklarıda oluşabilir. Ameliyat ile genellikle katarakt aldırılır, bu ameliyatta hasarlı lensi değiştirmek gereklidir. Bu lens ise lens proteinleri ile beslenmelidir.

Makula’da hücreler oluşur ve bu hücreler diğer hücreleri öldürür. Makula, gözün arkasında retina merkezinde yer alır ve uzun menzilli görmeler, diğer görme işlemleri için rol alır. Makula’nın zarar görmesi ile göz bozukluğu ortaya çıkar, nesneler net olarak görülemez. Eğer makula zarar görmüş ise tedavisi yoktur fakat bu zarardan sonra gerekli proteinler alınarak bu zararı olduğu yerde tutmak mümkündür.

Diyet ve Göz Hastalıkları ( Sağlıklı Bir Diyet İle Sağlık Gözler Elde Edebilir Miyim? )

Nelson’a göre; göze yararlı olan besinlerde C ve E vitaminleri bulunmak zorundadır. Çünkü bu vitaminler gözü beslemektedir. Karotenoidler, beta karoten, lutein, zeaksantin ve omega-3 yağ asitleri; çinko ve vitamin B6, B9 (folik asit ya da folat) ve B12 maddelerinde C ve E vitaminleri bulunmaktadır.

Jennifer K. Nelson şöyle demektedir ; ” Antioksidanlar(özellikle lutein) AMD riskini azaltmaktadır. Ayrıca bu antioksidanlar retinaya da yardımcı olmaktadır.” Folat ve B6 vitamini AMD riskini düşürür, kan kimyasal homosisteinin miktarında azalmalara yol açar. Antioksidanlar ayrıca katarakta neden olabilir.

Göz Hastalıklarında Neler Yenmeli

  • Meyve ve sebzeler (C ve E vitaminleri bol olmalı)
  • Lahana ve ıspanak (lutein, E vitamini) gibi koyu yeşil sebzeler
  • Sarı ve turuncu meyveler-sebzeler (beta karoten ve zeaksantin)
  • Hamsi, ringa balığı, uskumru, somon, sardalya, alabalık, ton balığı, beyaz balık (omega-3 yağ asitleri)
  • Sığır eti, yumurta, kuzu eti, süt, yer fıstığı, domuz eti ve tahıllar (çinko)
  • Muz, tavuk, fasulye, balık, karaciğer,  patates (B6 vitamini)
  • Turunçgiller, zenginleştirilmiş tahıllar, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, mantar, fındık ve bezelye (folik asit)
  • Süt ürünleri, yumurta, et, tavuk, kabuklu deniz hayvanları (vitamin B12)

Yiyeceklerini öneriyoruz. Bu tabloya bakılarak; beyaz pirinç, ekmek ve makarna gibi rafine karbonhidrat değeri yüksek yiyecekler AMD riskini arttırır. Bu gıdalar kan şekerini hızla bölünmelere sürükler. Böylece kan şekeri artar.

Diyet ve Göz Hastalıkları: Göz Sağlığı Beslenmesine Takviyeler

2001 yılında, Ulusal Göz Enstitüsü Yaşa Bağlı Göz Hastalıkları Eğitim (AREDS) akademisine göre; E vitamini, beta karoten, çinko AMD hastalıklarını önleyebilir olarak bulmuştur. AREDS bu vitaminlerin herhangi birisi üzerinde olumsuz etki yapmadığını gözlemlemiştir. AREDS yağ asitlerinin fazla dozda kullanılması ile göze zarar geldiğini ispatlamıştır.

Göz sağlığınızı korumak için buradaki bilgiler yeterli değildir. Lütfen doktorunuzdan detaylı bilgi almayı deneyiniz. Göz uzmanı Nelson ise AREDS hakkında şunları söylemektedir ; “AREDS uzun vadeli gözlemlemeler yaptığı için kesinlikle kendilerine güvenebilirsiniz.”

Örneğin; Sigara içenlerin akciğer kanseri olması tezi AREDS tarafından ortaya atılmıştır. Nelson yeşil yapraklı sebzeler, balık bol olan bir diyet, ve güçlendirilmiş tahıl yiyen bir kişinin göz sağlığının yerinde olacağını söylemektedir.