Hızlı Zayıflamak mı İstiyorsunuz?

Bu yazı 21 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Zayıflamak, genellikle süreç ister. Çünkü kiloları birkaç günde almadığımız için, vermemiz de birkaç günde gerçekleşmez. Bunun için sağlıklı kilo verme adı altında gerçekleşen etkinlikler sonucu zayıflayabilir, kilo verebilirsiniz. Fakat kimi zaman da özel günler için hızlı bir şekilde kilo vermek isteyebilirsiniz. Önünüzde en fazla bir haftanız var ve vermeniz gereken birkaç kilo varsa, aşağıdaki öneriler doğrultusunda amacınıza ulaşabilirsiniz. Unutmayın; kilo alma sebebimiz tükettiğimiz besinlerdir. Bu yüzden hızlı bir şekilde kilo vermek için şok diyetleri uygulamak gerekebilir. Fakat şok diyetler uzun süreli uygulandığında birçok sağlık problemini de beraberinde getireceğinden ötürü, yalnızca kısa süreli olarak uygulanmalıdır.

Hızlı bir şekilde kilo verme kiçin öncelikle uygulayacağınız diyet programında kesinlikel yağ içeren besinler bulunmamalıdır. Yağ tüketimi şişmanlık ve obezitenin en büyük nedenlerindendir. Her ne kadar vücut, yağa da ihtiyaç duysa da, kısa süreli diyetlerinizden yağları çıkarabilirsiniz.

Şeker ve tatlılardan da olabildiğince uzak durmanızda yarar var çünkü şeker, hem acıkmaya yol açar hem de birçok hastalıkları da beraberinde getirmesinin yanı sıra kilo almayı tetikleyen en büyük etkenlerden biridir. Tokluk hissi vermemesine ek olarak bir de yüksek miktarda kalori içermesi, neden tüketilmemesi gerektiği hususunda da aydınlatıcı olacaktır.

Bu süreçte bol miktarda su tüketmek de faydalı olacaktır. Zaten vücudun su ihtiyacı, günlük 8 bardak kadardır. Bu suyu soğuk olarak tükettiğinizde, suyu kullanmak için daha fazla kalori harcanacağından, yaktığınız kalori miktarında da artış olur. Ayrıca su, tokluk hissi de sağladığından, diyet süresince oldukça yararlı olacaktır.

Lifli besinleri de ihmal etmediğiniz takdirde kısa sürede bol miktarda kilo verebilir, özel günleriniz için arzuladığınız vücut ölçülerine sahip olabilirsiniz.