Kadın Sağlığı ve Maydanoz

Bu yazı 28 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Beslenme, insan sağlığı için son derece önemlidir” diyoruz her yazımızda. Ve bu yazımızda da sürdürüyoruz bu alışkanlığımızı… Hem kadınlar için, hem de erkekler için çok önemlidir beslenmenin doğru ve düzenli bir şekilde gerçekleşmesi. Öyle ki düzenli beslenme sağlanmadığında yakalanılan pek çok hastalık yüzünden insan sağlığı olumsuz etkilenmekte, bu rahatsızlıklar başta fiziksel olmak üzere birçok hastalığa neden olmaktadır.

Neden Maydanoz?

Kadın sağlığı da bu önemin içinde yer alan bir konudur. Daha sağlıklı bir yaşam için tüketilmesinin büyük öneme sahip olduğu maydanoz, vitamin ve mineral deposu besinler listesinin en başında yer alıyor. Pişmiş maydanozdansa, çiğ olarak tüketilen maydanozun faydaları daha fazladır ve içinde bulunan vitamin, minerallerden alınan verim de o oranda artar. Taze maydanozda başta kalsiyum olmak üzere, potasyum, kükürt ve A vitamini bolca bulunmaktadır. Bu sayede kemikleri güçlendiren bir niteliğe sahip olan maydanoz, aynı zamanda kadın sağlığı açısından da çok sayıda fayda içermektedir.

  • İçerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığına olumlu etkide bulunan maydanoz, gece körlüğü ve diğer görme bozuklularına yakalanma riskini azaltır.
  • Kadınların başlıca problemlerinden olan troid hastalığı ve troid bezlerinin düzensiz çalışması hususunda da maydanozun yararları saymakla bitmez…
  • Aynı zamanda kadınlarda görülen adet ağrılarının azalmasına da büyük katkı sağlayan maydanoz, sürekli tüketildiği halde adet ağrıları ile ilgili şikayetleri ortadan kaldırmaktadır.

Kısaca maydanoz; başta kadın sağlığı olmak üzere idrar yolları ve böbrek hastalıkları, karaciğerde biriken toksinin atılması ve sistit sorunlar için ideal bir bitkidir.

Sağlıklı beslenmek, aslında düşündüğünüz kadar zor değil. Doğal yollarla, bitkiler sayesinde bir çok hastalıkla ilgili sorunlarınızı ortadan kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Yeter ki isteyin…