Kalp Sağlığı ve Kolesterol İlişkisi

Bu yazı 23 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kolesterol, sağlıklı yaşamı tehdit eden, çağımızdaki en büyük ve en önemli hastalıklardan biridir. Tükettiği besinlere dikkat etmeyen insanların karşılaştığı kolesterol rahatsızlığı, kimi zaman da genetik olabiliyor. O yüzden ailesinde kolesterol hastalığı bulunan kişilerin tükettiği besinler konusunda çok daha hassas davranmaları, bu hastalıkla karşılaşma risklerini azaltma konusunda yardımcı olacaktır.

Herşey iyi güzel… Kolesterol, sağlık açısından son derece tehlikeli ve beslenmemize de bu yüzden çok dikkat etmeliyiz… Bunları artık bilmeyen yok. Peki ama kolesterol nedir? Herkesin konuştuğu ve kaçındığı kolesterol tedavi edilebilir mi? Aşağıda bunları öğrenebilirsiniz.

Kolestrol Nedir?

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu ve tüm hücrelerde bulunan kolesterol, karaciğer tarafından üretilebilir. Fakat tüketilen et, süt, yumurta gibi hayvansal gıdalar içerisinde çok miktarda kolesterol bulunmaktadır.

Nasıl ki suya ihtiyaç duyan çiçeğe çok miktarda su verildiğinde çiçek çürüyüp ölürse, vücudumuzun da ihtiyaç duyduğu kolesterolün fazlası alındığında farklı olumsuzluklar meydana gelir. Bu olumsuzluklardan kaçınmak, sağlıklı bir yaşam sürmek içinse düzenli ve sağlıklı beslenme bir hayli büyük önem arz etmektedir.

Fazla alındığı taktirde dokulara oksijen ve besin maddesi taşıyan damarlarda birikme ihtimali olan kolesterol, başta kalp hastalıkları olmak üzere çok sayıda rahatsızlığı sebep olmaktadır. Yani kolesterol yalnızca kendi başına bir hastalık olmayıp, çok sayıda hastalığa da geçit görevi görmektedir.

Ek olarak unutulmaması gerekir ki kolesterol her zaman için zararlı değildir. İyi ve kötü olmak üzere iki çeşit kolesterol vardır ve kötü kolesterolün yükselmemesi için tüketilen besinlere dikkat edilmelidir.

Kolestrol Tedavi Edilebilir Mi?

Kolesterolün etkilerinden biri de kalp hastalıklarıdır ki bunlardan korunmak, bedensel egzersizlere dikkat etmek, sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmamak, tansiyon hastaları için tuz tüketimine dikkat etmek, stresten uzak durmak oldukça yararlı olacaktır.