Kilolu musunuz? Korkmayın!

Bu yazı 09 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Yaz ayları kapıda… Kısa bir süre sonra tatile gidişler başlayacak ve dönüşte, birçok insan fazla kilolarından yakınmaya başlayacak. Peki ama her fazla kilo, kalıcı mıdır? Korkmak kimi zaman yersiz olabilir mi? Eğer siz de tatil dönüşü kilo problemi yaşayacak olursanız, birazdan değineceğimiz hususları hatırlamanızda yarar var… Tabii ki bu problemleri yaşamamak için de yapmanız gerekenleri, aşağıdaki maddeleri okuduğunuzda, kolaylıkla anlayabilirsiniz. Gerisi size kalmış. İster tatil dönüşü kilo problemi olan biri olursunuz, isterseniz de gereken önlemleri alıp bu sorunları baştan engellersiniz.

Ne Yapmalısınız?

Uzun yolculuklarda vücut fazla hareketsiz kaldığı takdirde vücutta şişlikler meydana gelebilir. Yani yolculuk sonrası kendinizi daha şişman gördüğünüz takdirde hemen paniğe kapılmayın. Muhtemelen birkaç gün içerisinde eski görünümünüze kavuşursunuz.

Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Günlük beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek kabızlık problemine yol açabilir. Bu da, normalde kilolu görünmenize sebep olabilir.

Tuzlu sos veya yemeklerden sonraki gün, ödem oluşumu gözlenebilir. Bu da doğal olarak sizi biraz kilolu gösterecektir.

Alkollü içecekler de benzer şekilde ödem sebebidir. Birkaç gün içerisinde ise etkisi geçer ve normal formunuza kavuşursunuz.

Az su içmek de yine sizi biraz fazla kilolu gösterebilir. Su tüketiminizi olağan seviyede tuttuğunuz takdirde bu ihtimali de ortadan kaldırmış olursunuz.

Kadınlarda adet dönemi yaklaştığında 1 – 1.5 kg kadar bir ağırlaşma gözlemlenmektedir. Bu dönemdeki kiloları da önemsemenize gerek yok. Bu dönemde tükettiğiniz su miktarını artırarak bağırsaklarınızın çalışmaısnı düzenlemeye çalışırsanız, daha problemsiz bir şekilde dönemi atlatmış olursunuz.

Tatil dolayısıyla aldığınız kiloları verirken ise sabırlı olmalısınız. Beslenme biçimindeki değişiklikleri dikkate alıp, eski düzeninize kavuşmaya çalışın. Ekmek ve karbonhidratların tamamen kesilerek beslenmeyi öğütleyen diyetlerden uzak durun ve zayıflama konusunda kararlı olun. Sağlık yönünden risk içeren kilo verme yöntemlerinden kaçınıp düzenli beslenmeyi sürdürdüğünüz takdirde eski kilonuza kolaylıkla kavuşabilirsiniz.