Kolesterolünüzü Kontrol Altında Tutun

Bu yazı 25 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kolesterol seviyenizi kontrol etmek bilindiği kadar zor değildir ve sağlığınızın yerinde olması için şarttır.

Kalp hastalıklarını önlemenin ilk adımı Kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmaktır. Kolesterol bazen vücudunuzda çeşitli hastalıklara yol açabilir. Bunu önlemek için ise düzenli bir şekilde egzersiz, spor yapılmalıdır. Çizburger ve biftek sandviç gibi hızlı ve sağlıksız yiyecekler yiyorsanız kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmakta zorluk çekersiniz.

Kolestrol 101

Kolesterol vücudun bütün hücrelerinde ve kan dolaşımında bulunan yumuşak bir maddedir. Vücudun hücre zarlarına hormonlar salgılamak, D vitamini üretmek başlıca görevleridir. Kolesterol, kanınızın ve karaciğerinizin %75′ini oluştururken, diğer hücrelerinizin %25′ini gıdasal besinler oluşturmaktadır.(Yani kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmazsanız kalbiniz ve karaciğerini %75 zarar görecektir.)

Kolesterol çok ciddi kan hastalıklarına yol açmaktadır. Vücudunuza kan pompalayan atar damarlar, kolesterol tarafından damar tıkanıklığı, viskoz oranı yüksek kan dolaşımı gibi etkiler yaratır. (ayrıca damarlarda plak oluşmasınıda tetikler.) Kolesterolün en önemli etkisi ise damar sertliği oluşturur ve  Kalp Krizi ve FELÇ oluşturur.

Yapılan bir araştırmaya göre, kolesterolü yüksek olan kadın sayısının erkek sayısından fazla olduğu ve yüksek kolesterollü erkeklerin koleterol seviyesi kadınlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara bakılarak; kadınların kolesterol seviyesinin daha yüksek olması riski taşırken, erkeklerde görülen kolesterol seviye yüksekliği daha zararlı olmaktadır. Bunun nedeni erkeklerdeki kolesterol seviyesinin kadınlara göre daha yüksek olmasıdır.

Doktorlar 1 ile 9 gün arasında kolesterol seviyesinin ölçtürülmesi gerektiğini söylemektedir. Kolesterol seviyesinde şu sonuçlar önem arzetmektedir.

 • Toplam kolesterol seviyesi
 • Atar damarlardaki plak oluşumu(LDL kolesterol, lipoprotein oranları)
 • HDL(yani yüksek yoğunluklu lipoprotein) değeri ( bu oran çok önemlidir, çünkü karaciğere bulaşma riski yüksektir.)

Aşağıda verilen değerlerin üstüne kolesterol seviyeniz varsa ; Yüksek Kolesterol sahibisiniz  demektir ;

 • Toplam kolesterol seviyeniz 239′un yukarısında ise
 • LDL düzeyi 190′ın üzerinde ise
 • HDL düzeyi 35′in altında ise sakıncalıdır.

Amerika’da 98.600.000 yetişkinin kolesterol seviyesi yüksektir. Genç insanlarda bu sayı daha da küçüktür. Kolesterol seviyesi yüksek genç sayısı 34.400.000 olarak belirlenmiştir. Amerikada kolesterol istatistikleri 2 yılda bir değerlendirilmektedir.

Kolesterol Arttıran Besinler

Çok fazla yağlı yemek tüketen insanlarda yüksek kolesterol sorunu vardır. Çünkü yağlı yemekler bol miktarda kolesterol içermektedir. Diyabet, obezite, genetik bozukluklar ya da işlevsiz bir tiroid bezi gibi sağlık sorunları da kolesterol seviyesi artabilir.

Diyet yapıldığı taktirde kolesterol seviyeniz düşecektir. Genellikle oda sıcaklığında katı yağ olarak bulunan besinler kolesterol seviyenizi arttırır. Katı yağlar, tereyağı, beyaz yağlar örnek verilebilir. Sıvı yağlar, zeytinyağı veya bitkisel yağ(saf halde) tüketilmesi halinde kolesterol seviyeniz düşecektir.

Amerikan Kalp Derneği Tarafından Öneriler

 • Günlük yiyeceklerin %25 ile %35 oranlarında yağlı olması gerekmektedir. (henüz kolesterol sorunu yaşamamış olanlar için)
 • Günlük kalori en fazla trans yağının %7 si en az ise %1 i kadar olmalıdır.
 • Günde en fazla 300 miligram kolesterol alınmalıdır. Bir yumurtada 300 miligram kolesterol olduğu düşünülürse, o gün yumurta sizin kolesterol ihtiyacınızı karşılayacaktır ve fazlası sağlığınızı bozmak için uğraşacaktır. Zaten kolesterol seviyeniz  yüksek ise günde en fazla 200 miligram kolesterolü geçmemelisiniz
 • Yüksek kan basıncı ve genel kardiyovasküler sağlığı için günde en az 2300 miligram sodyumu azaltmanızı öneriyoruz.
 • Bol miktarda sebze ve meyve yiyin. Kepekli tahıllar, yağsız et de dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Haftada en az 30 dakika spor yapılmalıdır. Böylelikle LDL düşürülebilir ve karaciğer sağlığınız korunabilir. Her egzersizinizden sonra kilonuzu ölçünüz. Özellikle aerobik egzersiz daha verimli olacaktır. Bunları yapmanıza rağmen kolesterol seviyenizi kontrol edemiyorsanız; kolesterol seviyesini düşürecek ilaçlar bulunmaktadır. Bunun için size en yakın sağlık kuruluşuna giderek; besin ve egzersiz planı isteyin. Doktorunuz uygun görmezse ilaç yazmasını talep edin.