Uyumanızı Engelleyen Sorunlar

Bu yazı 27 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Depresyon ve menopoz sağlığınızı bozacak olaylardan sadece ikisidir. Uykusuzlukta bir sağlık sorunu sayılmaktadır.

Çok uyku veya uykusuzluk sorununuz var mı? Bunun nedeni vücudunuzdaki bir sağlık sorunu olabilir. Bilim adamları sağlık bir kişinin çok rahat bir uyku düzeninin olması gerektiğini belirtiyorlar. Uyku sorunları duygusal, fiziksel veya hormonsal bozukluklar sonucu ortaya çıkar. İşte bunlara neden olan sağlık sorunları ;

Depresyon

Depresyon uyku sorunu yaratmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre depresyona giren kişilerin %90′ında uykusuzluk sorunu vardır. Düşük dereceli depresyonlar sadece uyku semptomuna yol açmaktadır. Sabahları çok erken uyanmakta bir depresyonel olaydır.

Bir diğer depresyonel olay ise uykuya çok geç dalma ve aşırı uykudur. Anksiyete (kalıcı endişe verici  ve huzursuzluk) yeterince dinlenmediğiniz zaman ortaya çıkar. Uygun ilaçlar kullanarak bu sorunları atlatabilirsiniz.

Menopoz

Bayanların adet dönemlerinde uykusuzluk sorunu başlayabilir. Ulusal Uyku Vakfı’nın yaptığı bir araştırmaya  göre adet menopoz yaşayan kadınların %61′inde uyku sorunu vardır. Bunun nedeni ; Progesteron seviyeleri menopoz sırasında düşer. Progesteron bir uyku destekleyici hormondur. Menopoz döneminde östrojen hormonundaki değişmeler, vücut ısısının artması, terlemeler uyku sorunlarına neden olabilmektedir.

Diyabet

Şeker hastaları genelde gece vakitlerinde dinlenmek isterler. Bundan dolayı kan şekerinde bir dalgalanma olur ve birçok defa idrar boşaltmaya ihtiyaç duyarlar. Uykusuzluk aynı zamanda diyabet gelişme riskini artırabilir. 1741 yetişkin şeker hastası üzerinde yapılan araştırmalar, uyku düzeylerinin 6 saati geçmediğini göstermiştir.

Kas Ve İskelet Sistemi Bozuklukları

Bu tür bir bozukluk yaşayan kimse geceleri uyku sırasında bir çok defa pozisyon değiştirirler. Bunlara Artrit hastalarıda denir. Bu tür hastalıklar yatmadan önce bir ağrı kesici içilmesi ile engellenebilir. Fibromiyalji, ağrılı bağlar ve tendonlar ile karakterize bir durumdur. Aynı zamanda uyku sorunlarına da neden olur.

Kardiyovasküler Hastalık

Kardiyovasküler koşulları, koroner arter hastalığı ve konjestif kalp yetmezliği, uyku sorunları ile bağlantılıdır. Uyurken koroner arter hastalığında, sirkadiyen ritim dalgalanmaları, kalp krizi, göğüs ağrısı, düzensiz kalp atışı sorunları yaratabilir. Konjestif kalp yetmezliği vücudun tüm bölümlerine ulaşmak için yeterli düzeyde pompalanması gereken kanın, pompalanmasını engeller.

Bu sağlık sorunlarının dışındaki rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir ;

  • Astım
  • Mide ekşimesi
  • Yemekte zorluk çekme
  • Böbrek hastalıkları
  • Tiroid hastalıkları

Zamanın uykusuzluk problemine en büyük çözüm olduğunu unutmayın. Eğer tıbbi bir yardıma ihtiyacınız yoksa uykusuzluk sorununuz zaman içerisinde geçer. Eğer tıbbi bir desteğe ihtiyacınız varsa lütfen doktorunuza başvurun.

Doktorunuzda size yardımcı olamıyorsa bir uyku uzmanından randevu alınız.