Yorgunluğa İyi Gelen Besinler

Bu yazı 05 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Yorgunluk, insanların günlük yaşamdaki psikolojilerini belirleyen en büyük etkenlerden biridir. Yorgunluğun sağladığı olumsuzluklar, yalnızca kişinin kendine değildir. Aynı zamanda çevresindekilere de etkileri vardır. Yorgunluk sonucu genellikle moral bozukluğu görülür. Moral bozukluğu da çevredeki herkesi etkiler. İlerleyen safhalarda ise yorgunluk, bir hastalık haline gelir ve çevredekiler de bu oranda sürekli olarak olumsuz etkilenir bu durumdan.

Yorgunluğun etkilerinden kurtulmak, sürekli dinç ve zinde olmak için ise bazı önerilerimiz var… Bazı besinlerin tüketimini artırarak yorgunluğun etkilerini üzerinizden atabilir, çevrenize neşe saçan enerjik biri olabilirsiniz.

Neden Yorgunluk Olur?

Yorgunluğun temel nedenleri arasında beslenme düzensizlikleri söylenebilir. Buna ek olarak niasin, B1, B2, B6, B12, folik asit ya da C vitamini eksikliği de yorgunluk nedenleri arasında yer almaktadır. Bu sebepten ötürü bu vitaminler bakımından zengin besinler tüketilip, beslenme düzensizliklerinin de önü alındığı takdirde yorgunluk problemi ile karşılaşmanızı engelleyebilirsiniz.

Ne Yemeli?

Niasin, B1, B2, B6, B12, folik asit ve C vitamini bakımından zengin besinleri sıralamak gerekirse; balık, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, kuru baklagiller, kepekli tahıllar, süt ve süt ürünleri yazılabilir.

Bunlardan balık; haftada 2-3 kere yenmelidir. İçinde bulunan Niasin ve B2 vitamininin yanı sıra demir, krom, selenyum ve iyot bakımından da zengindir.

Yağlı tohumlara örnek olarak fındık, fıstık, badem ve ceviz örnek verilebilir. Günde bir avuç kadar tüketilmesi, enerji eksikliği hissi yaşamanızı engeller.

Yumurta ise niasin, B2 ve E vitamininin yanı sıra demir, krom ve iyot bakımından da zengindir. Ayrıca protein bakımından da son derece zengin olduğundan ötürü protein ihtiyacınızı karşılar.

Kurubaklagiller ise niasin, B1, B2, potasyum, krom ve iyot bakımından zengindir. Haftada 2-3 kere tüketilmesinde yarar vardır.

Kepekli tahıllar ve süt ürünleri de niasin, B1, B2 ve E vitaminleri bakımından zengin besinlerdir.