AB Kan Grubu Diyeti

Bu yazı 11 Haziran 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Günlük tüketilmesi gereken kalori miktarı, kilo verme konusunda ne kadar önemlidir biliyor musunuz? Son derece büyük öneme sahip olsa da, tüketilen besinlerin niteliği ve içeriği de çok önemlidir. Yazı başındaki sorduğumuz sorunun cevabını ele alalım… Gün içerisinde aldığınız kalori sabit olmasına rağmen kimi diyetler aracılığı ile kilo verir, fakat kimi diyetler aracılığı ile kilo veremezsiniz. Hiç sebebini düşündünüz mü? Genellikle bunun sebebine dair “metabolizma uyumu sağlanmadığından” dense de, aslında bu cevap üstünkörü bir cevaptır ve işin aslı böyle değildir.

Bazı diyetlerden verim alıp, bazı diyetlerden de verim alamıyor oluşunuzun sebebi aslında kan grubunuzun gözetilerek hazırlandığı bir diyet listesi takip etmiyor oluşunuzdan kaynaklanmaktadır. İzlediğiniz diyet listesi, şans eseri kan grubunuz ile uyumlu olabilir. Bu durumda kilo verebilirsiniz. Fakat bu durum aksi gerçekleştiğinde kilo veremediğiniz için yakınırsınız.

İşte biz de sizi bu konuda bilgilendirerek, uygulayacağınız diyetlerin kan grubunuza hitap edip etmediğinizi kontrol etmenizi ve bu sayede daha rahat bir biçimde kilo vermenizi sağlayabilirsiniz.

Aşağıda da benzer şekilde hazırlanmış ve AB kan grubuna hitap eden bir diye listesi yer almaktadır.

Kahvaltı

150 gram yağsız süt veya yağsız yoğrt veya 200 gram taze meyve, 4 adet kepekli kızarmış ekmek

Öğle

  • 60 gram makarna veya 75 gram kepekli ekmek veya 60 gram soya fasulyesi (barbunya da olabilir) veya 180 gram taze bakla veya 200 gram haşlanmış patates
  • 100 gram hindi veya tavuk eti (haftada 4 kez) veya 120 gram balık (kabuklular hariç) ya da 2 haşlanmış yumurta ya da 50 gram salam.
  • 300 gram çiğ veya pişmiş sebze
  • 200 gram taze meyve

Akşam

Öğle yemeğindeki şemanın aynısı, yemekleri tercihli olarak değiştirebilirsiniz.