B Kan Grubu Diyeti

Bu yazı 11 Haziran 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kan gruplarını gözeterek sizlerle paylaşmakta olduğumuz diyet listeleri önerilerinde bugün B grubu var. Eğer kan grubunuz B ise, bu yazıyı sonuna kadar okumanızı şiddetle öneririz.

“Kan grubu, beslenme üzerinde etkili midir?” sorusunun cevabını bulmaya yönelik olarak yapılan araştırmalar gösteriyor ki:”Evet. Kan grubu, beslenme çeşitliliği üzerinde etkilidir”. Yani hangi kan grubuna sahip olduğunuz, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ya da duymadığı besinlerin belirlenmesinde etkin rol oynamaktadır.

Bu bağlamda beslenme şekli değişirken, diyet yöntemleri ve tüketilmesi gereken besinlerin de değişmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden diyet yapacaksanız, bu diyet listesinde hangi besinlerin olması gerektiği hususunun iyi belirlenmesi gerekir. Yani günlük 1500 kalorilik bir diyet listesi sizin için etkili olabiliyorken, bir diğeri yarar sağlamamasının yanı sıra, zarar dahi verebilir. Çünkü kan grupları ile tüketilmesi gereken besinler ilişkilidir ve birçok diyet de bu nokta gözetilmeden hazırlanır.

Diyetlerle ilgili alınan olumsuz sonuçların en büyük nedeni de budur zaten. Eğer siz de olumsuz sonuç almak istemiyor ve kilo vermek istiyorsanız, kan grubunuza yönelik olarak hazırlanmış bir diyet listesini uygulayın.

Kahvaltı

  • 150 gram yağsız süt veya yağsız yoğurt veya 200 gram taze meyve, 4 adet kepekli kızarmış ekmek

Öğle

  • 60 gram makarna veya 75 gram kepekli ekmek veya 60 gram kuru veya 180 gram taze bakla veya 200 gram haşlanmış patetes (bir kaşık zeytinyağı ve maydanoz ile)
  • 100 gram et (tavuk hariç- haftada 3 kez) veya 120 gram balık (kabuklular hariç- haftada 3 kez) veya 70 gram lor peyniri (haftada 7 kez)
  • 300 gram çiğ veya pişmiş sebze, sos olarak 1 kaşık zeytinyağı ve soya sosu.
  • 200 gram taze meyve

İkindi

  • 200 gram taze meyve

Akşam

  • Öğle yemeğindeki şemanın aynısı, yemekler tercihli olarak değiştirebilinir.